فناوری نانوحباب

فناوری سبز آینده

نانوحباب

به حباب های گازی بسیار ریزی که اندازه قطر آن ها کوچکتر از 200 نانومتر باشد اطلاق می شود. این حباب ها ویژگی های فیزیکی منحصر به فردی دارند که آن ها را از حباب های معمولی متمایز می کند. از جمله مهم ترین آن ها می توان به پایداری طولانی مدت در داخل مایع به دلیل شناوری بسیار پایین و سطح باردار منفی اشاره کرد. کاربرد نانوحباب ها در صنایع مختلف گسترده بوده و کارایی بسیار بالای آن ها ثابت شده است.

ویژگی های منحصر به فرد نانوحباب ها

مساحت فصل مشترک بزرگ تر

با کاهش اندازه قطر حباب، مساحت فصل مشترک ویژه افزایش یافته و در نتیجه انحلال گاز در مایع به سهولت انجام می گیرد.

شناوری خنثی و حرکت براونی

نانوحباب ها با غلبه بر نیروی شناوری به سطح آب نرسیده و به دلیل حرکت براونی می توانند در سرتاسر مایع پخش شوند.

فشار داخلی بزرگ تر و انحلال سریع تر

با کاهش اندازه قطر حباب، فشار داخلی حباب افزایش یافته و در نتیجه اجزاء گازی سریع تر در محیط مایع حل می شوند.

بار منفی سطح و پایداری بیشتر

بارهای منفی موجود بر روی سطح نانوحباب ها مانع از ترکیب آن ها با یکدیگر شده و بنابراین باعث پایداری طولانی مدت آن ها در داخل مایع می شود.

فناوری نانوحباب

تحولی عظیم در اختلاط گاز و مایع

شرکت نانو حباب انرژی

تحولی عظیم در تزریق گاز به داخل مایع

 نانوحباب ها به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارند توانسته اند تحولی عظیم در روش های اختلاط گاز و مایع ایجاد نمایند و کاربرد آنها در صنایع مختلف از قبیل آب و فاضلاب، کشاورزی، آبزی پروری، محیط زیست و صنایع غذایی به سرعت در حال رشد می باشد.

طول عمر نانوحباب ها در داخل آب همراه با مساحت سطح فصل مشترک بزرگتر، سبب افزایش ضریب انتقال جرم گاز از حباب به داخل مایع و در نتیجه افزایش میزان حلالیت گاز می شود. به بیانی دیگر نانوحباب ها ظرفیت انتقال گاز را در مقایسه با سیستم های مرسوم به طور قابل توجهی افزایش داده و بنابراین علاوه بر بهبود کارایی فرایندهای مختلف موجب کاهش هزینه های سرمایه گذاری، بهره برداری و مصرف انرژی می شوند.

 

فناوری نانوحباب، فناوری در حال توسعه

نانوحباب ها، حباب های گازی بسیار ریزی هستند که اندازه قطر آن ها کوچکتر از 200 نانومتر می باشد. اندازه بسیار ریز نانوحباب ها در مقایسه با میکروحباب ها موجب پیدایش ویژگی های منحصر به فردی از قبیل پایداری طولانی مدت در داخل مایع، شناوری خنثی، بار سطحی، اکسیداسیون و غیره شده است.

 ویژگی های بی نظیر نانوحباب ها مرزهای جدیدی در علم و مهندسی ایجاد کرده است به طوری که در سال های اخیر تحقیقات گسترده ای در زمینه به کارگیری خواص نانوحباب ها در صنایع مختلف از قبیل تصفیه آب و فاضلاب، محیط زیست، کشاورزی، آبزی پروری و صنایع غذایی انجام شده است.experimental data
مهم ترین ویژگی های نانوحباب ها

مهم ترین مزایای نانوحباب ها عبارتند از:

  • افزایش قابل توجه انحلال گاز در مایع

  • توزیع ایده آل و یکنواخت گاز در مایع

  • حذف هدررفت گاز در زمان اختلاط با مایع

  • کاهش هزینه های سرمایه گذاری و بهره برداری

  • کاهش میزان مصرف گاز

  • کاهش فضای مورد نیاز

  • کاهش مصرف انرژی

  • بهبود کارایی

error: Content is protected !!